Licėjaus 2a ir 2b klasių pamokos gamtoje

Anot J.V. Gėtės, gamta – vienintelė knyga, kurios kiekvienas puslapis prasmingas. Gamtoje galime konstruoti, kurti, judėti, naudoti erdvę ir jos suteikiamus natūralius įrankius kūrybiškai. Todėl vos tik prasidėjus mokslo metams, rugsėjo 18 dieną, VGTU inžinerijos licėjaus 2a ir 2b klasių mokytojos Lina Kairiūkštienė ir Jovita Andrijauskaite antrokams pamokas vedė kitaip – dalyvavo edukacinėje programoje „Grikio kelias nuo sėjos iki pietų stalo“, kurios metu vaikai atliko įvairius matematinius skaičiavimus, gamtos stebėjimus, išmoko linksmų eilėraštukų, minė mįsles bei susipažino su dzūkų tarme.

Edukacinė programa vyko „Grikucio“ sodyboje senoviniame Dzūkijos kaime, ant Merkio upės kranto. Tik atvykusius vaikus pasitiko sodybos šeimininkė, kuri papasakojo, kad šiose apylinkėse gausu titnago uolienų, kurios saugo nuo nužiūrėjimų, naktinių košmarų bei pritraukia sėkmę. Pakeliui į grikių lauką antrokams buvo leista susirasti ne daugiau kaip po 10 titnago akmenėlių. Vaikai atidžiai ieškojo ir kruopščiai skaičiavo surastus akmenėlius. Priėjus grikių lauką sodybos šeimininkė dzūkiška tarme užminė mįslę „Trijų sienų gardukai, viduj tupi balti gaidukai“. Vaikai neilgai trukus įminė, jog tai grikis. Dauguma vaikų pirmą kartą pamatė augančius grikius, todėl jiems buvo be galo įdomu stebėti, kaip balti grikių žiedeliai virsta šokolado spalvos piramidės formos grūdeliais. Pasirodo, gamta tikrai nėra tokia chaotiška, kaip atrodo – daug kas ten yra sukurta su matematiniu tikslumu. Antrokai taip pat turėjo galimybę išbandyti grikių pjovimo su pjautuvais techniką. O kad darbas neprailgtų išmoko ir linksmą eilėraštuką:

Aš mažas vaikelis
Kaip grikių pėdzelis.
Manį brolis pastūmėjo
Visi grikiai išbyrėjo.

Po kelionės praalkusius vaikus svetingi sodybos šeimininkai pavaišino grikių žiedų arbata bei grikių pyragu su bruknių uogiene. Pasistiprinę kaimiškais, ekologiškais skanėstais, vaikai susipažino su senoviniais darbo įrankiais, spragilais kūlė grikius, malė senovinėmis girnomis, sijojo miltus, maišė tešlą ir kepė grikinius blynus. Kiekvienam valgytojui šeimininkas linkėjo pelėdos išminties, tykančio plėšrūno kantrybės, lakštingalos balselio, lapės gudrumo, ežiuko kailio, erelio akių, voverytės vikrumo… Sodybos šeimininkas papasakojo vaikams apie miško paukščius, pamokė vaikus virgulėmis ieškoti požeminio vandens, senovinių ugnies įžiebimo būdų.

Niekas neabejoja, kad antrokai įgytomis žiniomis pagilins matematikos, pasaulio pažinimo, lietuvių kalbos žinias, patobulins bendradarbiavimo įgūdžius. Visi puikiai praleido dieną gamtos apsuptyje, sužinojo naujų dalykų, atrado naujų skonių, mėgavosi saule, grynu oru, gražia gamta.

2a klasės mokinės Lukrecijos mama Kristina Kavaliauskienė