2021 m. lapkričio 8-12 dienomis įvyko pirmasis „Erasmus+“ programos projekto „Creation and Integration of STEAM Model in General Education“ mokymosi veiklų mobilumas Portugalijoje. Kelias iki ten – tolimas. Milanas, Porto ir galiausiai vėlai naktį pasiektas galutinis tikslas – Koviljanas (Covilha), kuriame 9 mokinių ir 3 mokytojų VGTU inžinerijos licėjaus komanda kartu su Turkijos ir Portugalijos partneriais praleido didžiąją dalį laiko kartu mokydamiesi, kurdami, tobulindamiesi ir megzdami šiltus bei tamprius tarpusavio ryšius.
Pirmadienio rytą išvykome į mokyklą dar nežinomais keliais ir nežinomų lūkesčių vedini, tačiau jau pirmoji diena prasidėjo smagiomis komandos susipažinimo ir formavimo užduotimis: „pirmą dieną vyko susipažinimo žaidimai, o nuo antros dienos prasidėjo visas darbas. Pamokų metu aptarėme įvairiausias taršos problemas, kalbėjome apie Pirmą pasaulinį karą, įvairių šalių muziką, užsiėmimai buvo paremti STEAM metodika ir veiklomis. Po veiklų susipažinome su miesto kultūrą. Su užsienio šalių mokiniais ir iki dabar palaikome ryšius“,- sako Viltė. Taigi, užsimezgus šiltiems santykiams, tarp mokinių neliko kliūčių ir įgyvendinant bendras STEAM pamokų veiklas, kurių kiekviena šalis buvo parengusi net po dvi!
Tarpkultūrinių santykių svarbą prisimena ir Viljamas, kuris sako, jog „mums teko laimė susipažinti su pačiais „fainiausiais“ pasaulio turkais, kurie nenustojo stebinti savo protingumu“.
Portugalijos komanda buvo labai svetinga ir aprodė mums ne tik mokslo muziejų, bet nusivežė ir į marmuro kasyklą bei plastiko fabriką, kuris paliko gilų įspūdį ir mokiniams, ir mokytojams. Aplankytas fabrikas savo veiklą pradėjo dar 1996 m., tačiau pirminė jo darbo sritis buvo tekstilės apdirbimas. Šiandien fabrikas orientuotas į plastiko perdirbimą. Pagrindinis fabriko darbo principas – perdirbti surinktą švarų plastiką. Čia dirbantys žmonės rūpinasi mūsų aplinka stengdamiesi kuo daugiau plastiko perdirbti ir „prikelti“ naujam gyvenimui. Įmonėje yra 17 skirtingų technologinių procesų, o čia dirba apie 80 žmonių. Kadangi mūsų projekto veiklos paremtos žiedinės ekonomikos veiklos principais, apsilankymas šioje įmonėje buvo labai naudingas.
Veiklų programą papildė ekosistemų analizės ir kūrimo, projektavimo dirbtuvės, infografikų ir plakatų žiedinės ekonomikos, aplinkosaugos temomis kūrimas, dalyvavimas užsienio mokytojų organizuotose STEAM modeliu paremtose pamokose.
Galiausiai visa mobilumo programa buvo vainikuota kelione į kalnus – tai mums buvo tarsi dovana… Kotryna sako, kad „grįžusi iš projekto su savimi parsivežiau ne tik patirties, bet ir daug gerų prisiminimų. Visi portugalai ir turkai buvo be galo draugiški ir linksmi, visi greitai susidraugavome ir labai sunkiai atsisveikinome. Buvo smagu kartu dalyvauti STEAM pamokose ir dirbti komandose. Visi buvo atviri naujoms idėjoms ir dirbo kartu išklausydami vienas kitą“.
Mokytojai gali tik paantrinti mokinių mintims – labai džiaugiamės ir didžiuojamės šia komanda. Grįžome kupini entuziazmo, idėjų, įkvėpimo ir motyvacijos! Laukiame tolesnių projekto veiklų!
Kitas mokymosi mobilumas vyks kitų metų vasarį Turkijos mokykloje.