Kinų naujieji metai

Mes naujus metus jau sutikome sausio 1d.,  tačiau kiškio metus pasitikome tik sausio 22d., nes būtent šią dieną Kinijoje prasidėjo Kinų naujieji metai (春年 chūnjié).

Kinų naujieji metai yra švenčiami pagal mėnulio kalendorių, todėl kiekvienais metais jų pradžia skiriasi – būna sausio, vasario mėnesiais. Ši šventė Kinijoje yra laikoma svarbiausia metų švente ir priešingai nei mūsų naujieji metai, šie naujieji metai švenčiami 15 dienų. Kiekvienai dienai yra skirtos skirtingos tradicijos, atliekami skirtingi ritualai.

Kinų naujieji metai mums asocijuojasi su raudona spalva ir spalvingais fejerverkais. Taip yra todėl, kad pagal vieną  kinų legendą, kiekvienais metais pasirodydavo pabaisa vardu Nian (年, liet. Metai), kuri skriausdavo žmones, tačiau ši pabaisa bijojo ryškių spalvų (ypač raudonos) bei triukšmo. Tad norėdami apsaugoti save ir savo namus, kinai pradėjo puoštis raudonais drabužiais, o ant namų ėmė kabinti raudonus žibintus ir kitokias dekoracijas, taip pat naudodamiesi fejerverkų sukeliamu triukšmu, jie stengėsi išgąsdinti ir atbaidyti pabaisą. Tokios kinų tradicijos yra išlikę ir iki šių dienų.

Verta paminėti, kad ši šventė yra švenčiama ne tik Kinijoje ir kinų diasporos vietovėse, bet ir kitose Rytų Azijos šalyse, kaip Pietų Korėjoje (설날, Seollal), Vietname (Tết) ir t.t.. Vis dėlto įdomus faktas, kad pagal kinų 12 gyvūnų zodiaką, šie metai yra kiškio metai, tačiau Vietname jie laikomi katės metais.

Tad linkime visiems jums 兔年快乐,万事如意 (tù nián kuàilè, wànshì rúyì)- laimingų kiškio metų ir kad viskas klotųsi kuo geriausiai.

Skip to content