Vilniaus Mikalojaus Daukšos vidurinė mokykla puoselėja draugiškus ryšius su socialiniais partneriais – Kinijos ambasada ir VU Konfucijaus institutu. Mūsų mokyklą kovo 4 d. aplankė garbingi svečiai: Kinijos Liaudies Respublikos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Zengwen Liu, pirmasis sekretorius Ding Tao, trečiasis sekretorius Qin Ligong, atašė Deng Na, VU Konfucijaus instituto direktorė Lhang Ponghui, kinų kalbos mokytoja Bashu Yan, sekretorė Vilma Šniukštaitė. Svečius pasitiko ir šiltai priėmė mokyklos direktorė Regina Mikalauskienė. Mokykloje vyko Kinų kalbos ir kultūros studijos popietė, skirta padėkoti folklorinio ansamblio ,,Bruknelė“, vadovaujamo muzikos mokytojos Linos Veiverienės, ir jaunučių choro ,,Karuselės“, vadovaujamo muzikos mokytojos Stasės Skurulskienės, mokiniams. Jie sausio 29 d. koncertavo aktų salėje, simboliškai sutiko Naujuosius Žaliojo arklio metus pagal kinų kalendorių kartu su svečiais iš Kinijos ambasados. Taip pat popietėje dalyvavo tėveliai, mokyklos direktoriaus pavaduotojos Violeta Laurinaitienė ir Jovita Ponomariovienė, kinų kalbos ir kultūros studijos vadovės Anžela Kuzmienė ir Ieva Rutė.
Padėkos dieną kinų kultūros centre kartu su mokiniais buvo gaminami kiniški koldūnai, kitaip „švelniosios ausytės“. Šis maistas milijardą gyventojų turinčiai tautai yra labai svarbus. Kodėl būtent koldūnai? Naujieji Metai Kinijoje yra viena iš tų švenčių, kurias visa šeima praleidžia kartu. Kai pavalgo pietus, šeimos laikosi tradicijos – kartu gamina koldūnus. Tai iš tiesų ilgas procesas, reikalaujantis kruopštaus rankų darbo, tad kiekvieno šeimos nario indėlis yra svarbus. Prieš vidurnaktį visa šeima kartu susėda prie stalo ir valgo šiuos virtinukus, kurie, kaip tikima, atneša sėkmę. Taigi svečiai mokinius kantriai mokė gaminti mėsiškus ir vegetariškus puikaus skonio koldūnus, juos minkyti, lipdyti, virti. Skambanti rami kinų muzika skraidino mintis už beveik 9000 kilometrų, į Kiniją. Be abejonės, labai jaukią atmosferą kūrė geranoriškas, pagarbus bendravimas, pagalba vienas kitam.
Prasmingu bendradarbiavimu džiaugėsi ir sėkmės susirinkusiems linkėjo Kinijos Liaudies Respublikos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Zengwen Liu. Jo padėka tapo dovana mokyklai – spausdintuvas, kopijavimo aparatas, knygos kinų ir anglų kalbomis. Mokyklos direktorė Regina Mikalauskienė padėkojo už dovanas ir pasidžiaugė dviejų šalių kultūriniais mainais.
Malonus bendravimas tęsėsi geriant arbatą. Jos gėrimo ceremonijai yra jau daugiau kaip 1300 metų, o apskritai arbatos kultūra Kinijoje siekia daugiau negu 5000 metų. Arbatos gėrimo ritualas mokiniams leido pajausti skonio ir kvapo harmoniją, bendravimo džiaugsmą. Ne veltui VII a. kinų poetas Lu Tongas rašė apie apie šį gėrimą:
Pirmasis puodelis praskleidžia mano sukepusias lūpas ir pirštų galiukais paglosto gerklę,
Antrasis – sugriauna mano vienišo liūdesio sienas,
Trečiasis – įsilieja į bedžiūstančias sielos upes ir pripildo jas senųjų raštų išminties,
Po ketvirtojo – per mano poras išgaruoja praeities neteisybių nuoskauda,
Penktasis – išvalo mano kūną,
Šeštasis – kviečia į nemirtingųjų karalystę,
Septintasis – suteikia begalinę palaimą,
O tada gaivus vėjas padeda išsiskleisti mano sparnams,
Ir aš pakylu…
Kinų kalbos ir kultūros studijos popietės dalyvius suartino arbatos gėrimo ceremonija, koldūnų – nacionalinio patiekalo – gaminimas, muzikos klausymasis, dovanos, leisiančios produktyviau mokytis kinų kalbos. Svarbiausia, kad mokiniai nori pažinti Kinijos kultūrą, kalbą ir kad jiems mokytis padeda Kinijos Liaudies Respublikos ambasada, VU Konfucijaus instituto darbuotojai ir mūsų mokykla. Kaip sako sparnuota išmintis, kur yra noras, ten yra ir kelias…
Lietuvių kalbos mokytoja Giedrė Pilipavičienė