Lietuvos ir Latvijos mokinių susitikimas Salaspilyje pagal Erasmus+ projektą „Europos sostinių paslaptys“

2016 m. kovo 16–18 dienomis Vilniaus inžinerijos licėjaus mokinių grupė (tautinių šokių kolektyvas, etnografinis ansamblis ir mokiniai, geriausiai į anglų kalbą išvertę legendas apie Vilnių) pagal  Erasmus+ projektą „Europos sostinių paslaptys“ kartu su mokytojais vyko susitikti su mūsų projekto partneriais – Salaspilio 1-osios vidurinės mokyklos mokiniais (Latvijoje).
Kelionės į Salaspilį metu su istoriniais faktais apie Rygą, Salaspilio mūšį ir Latvijos valstybės valdymo sistemą mokinius supažindino istorijos mokytojas Vidas Gečionis.
Tarptautinį susitikimą mokiniai pradėjo sporto varžybomis, kurias vedė Salaspilio 1-osios vidurinės mokyklos mokytojai. Iš pradžių mokiniai jautėsi kiek nedrąsiai, nesiryžo kalbėti angliškai, bet įpusėjus estafetėms ir susiformavus mišrioms komandoms drąsos atsirado daugiau. Pasibaigus estafetėms, komandų laukė krepšinio varžybos. Po varžybų Latvijos bendraamžiams mūsų mokiniai įteikė pintas draugystės apyrankes.
Po vakarienės Vilniaus inžinerijos licėjaus mokiniai su mokytojais buvo suskirstyti į 5 skirtingas komandas. Visi turėjo aplankyti 5 mokyklos klases, kuriose jų laukė Latvijos mokytojų ir mokinių parengtos veiklos. Pirmiausia komandos mokėsi žaisti porinį stalo žaidimą „Fliiper“. Išaiškėjus nugalėtojui ir išsidalinus saldžius prizus, mokiniai toliau keliavo į kitas klases, kur jų laukė įdomios ir įtraukiančios veiklos: skambant latvių liaudies muzikai komandos nariai galėjo išsirinkti jiems patinkančią tautinio rašto schemą ir ją sudėlioti iš smulkių spalvotų kaladėlių. Trečioje klasėje jų laukė karaokė, čia skambėjo mokinių žinomos dainos, net ir lietuviškos! Dar vienoje klasėje mokiniai galėjo žaisti šaškėmis, o pabaigoje susipažino su latvių kultūra: skirtingų  komandų mokiniai dėliojo Latvijos etnografinių regionų dėlionę, o paskui visi kartu sudėjo bendrą Latvijos žemėlapį. Mokiniai išmoko latvišką liaudies žaidimą ir mainais pamokė latvių vaikus bei  mokytoją lietuviško žaidimo.
Antroji susitikimo diena prasidėjo kelione į Rygą, ten jau laukė draugai latviai. Mokiniai susiskirstė į 9 mišrias komandas, gavo Rygos senamiesčio žemėlapį su įvairiomis užduotimis ir kartu su mokytojais pradėjo orientacines varžybas. Vienų žemėlapio nuotraukose užfiksuotų objektų teko ilgokai ieškoti, kiti buvo lengviau randami. Po varžybų buvo laisvo laiko pasigrožėti Rygos senamiesčiu, o po pietų keliauninkai vyko į Salaspilį, kur po truputį pradėjo ruoštis vakariniam koncertui.
Į Salaspilio kultūros centro salę Latvijos mokinius, tėvelius bei svečius kvietė ir renginį vedė Salaspilio 1-osios vidurinės mokyklos mokytojai – Girtas ir Kristapas. Scenoje pasirodė Salaspilio šokių grupė „Dzīparinš“ ir muzikos ansamblis „Atvariņi“, publiką sužavėjo Vilniaus inžinerijos licėjaus tautinių šokių kolektyvas (vadovė Inga Bessmertnaja). Mūsiškiai latviams atliko 5 šokius: „Kepurinė“, „Žiogeliai“, „Sėjau rūtą“, „Polkutė“ ir „Tarantela“. Scenoje dainą „Kas po mano sodelį vaikščiojo“ atliko etnografinis ansamblis (vadovė Goda Kovalenkienė). Pasibaigus koncertui Erasmus+ projekto „Europos sostinių paslaptys“ koordinatorės Latvijoje Ieva Hermane ir Lucija Snikere apdovanojo mokinių komandas, dalyvavusias orientacinėse varžybose po Rygos senamiestį, ir įteikė vaikams Rygos senamiesčio žinovų sertifikatus bei prizus. Vakare Latvijos mokiniai pakvietė Vilniaus inžinerijos licėjaus draugus į mokyklos diskoteką, o mūsų mokytojai turėjo galimybę pabendrauti ir darbo patirtimi pasidalinti su Latvijos kolegomis.
Penktadienio rytą su Latvijos mokiniais susitikome Nacionaliniame botanikos sode, kur buvo galima patekti į skirtingas klimato zonas, rasti orchidėjų, kaktusų, tropinių, citrusinių ir kitų augalų, apie kuriuos mokiniams papasakojo biologijos mokytoja Augustė Matvijenkaitė. Savo vizitą Latvijoje baigėme pasivaikščiojimu Dauguvos upės krantu.
Susitikimo su projekto partneriais metu mokiniai susipažino su Latvijos sostinės paslaptimis, pagilino savo anglų kalbos žinias, pabendravo su bendraamžiais ir nekantriai laukia Salaspilio 1-osios vidurinės mokyklos mokinių, birželį atvykstančių į Vilnių!

Direktoriaus pavaduotoja inžineriniam ugdymui Roberta Firavičiūtė

Stojantiems į VGTU inžinerijos licėjų paskutinė e-sistemoje prašymų teikimo diena kovo 31 d.

Stojantiems į VGTU inžinerijos licėjų paskutinė e-sistemoje prašymų teikimo diena kovo 31 d.