Patarimai abiturientams

SAVO TIKSLO LINK

               Abituriente, dienos iki mokymosi metų pabaigos skrieja kaip vėjas. Šiandien Tu – finišo tiesiojoje. Netikėtas, keistas ir neįprastas jis šiemet. Bet yra toks, koks yra. Kokios mintys, norai bei lūkesčiai „verda“ Tavo galvoje? Sunku įsivaizduoti. Bet tikrai tikiu, kad Tau užteks noro, motyvacijos, valios ir ryžto eiti SAVO TIKSLO LINK.

                 Šios temos kelionę norėčiau pradėti autobuso keleivių metafora.

Įsivaizduok, jog esi autobuso vairuotojas, o visi Tavo keleiviai (mintys) yra kritiški, užgaulūs, įkyrūs, besiblaškantys ir šaukiantys žiną važiavimo kryptį. Tu gali leisti šiems keleiviams rėkti ir triukšmauti, bet pats turi išlaikyti dėmesį ir judėti savo tikslo link.

Tikslas – tai svajonė, kurią sieki įgyvendinti iki tam tikro laiko. Savo tikslus sėkmingai įgyvendina žmonės, žinantys, kur eina. (E. Nighingale). Be aiškios vizijos, ko trokšti ir ką nori pasiekti, telieka mažytė tikimybė, jog rasi svajonių darbą ar realizuosi save pačiose įvairiausiose srityse.  

                   Kai užsibrėži konkrečius tikslus, gyvenimas pasipildo vertingais dalykais: tai gali būti motyvacija, savarankiškumas, kryptis, gyvenimo prasmė, pasitikėjimas savimi. Tikslas yra motyvacijos pamatas – jis padeda nepaisyti sunkumų ir eiti tolyn; skatina prisiimti atsakomybę už savo gyvenimą. Užuot sekęs paskui minią ar klaidžiojęs nežinia kur, Tu renkiesi savitą kelią – tą, kuris veda į Tavo siekių išsipildymą. Jei žinai, kur eini, labiau tikėtina, kad į tą vietą ir pateksi. Tikslas suteikia savosios paskirties gyvenime jausmą: gyvenimas tampa prasmingesnis, kai aiškiai žinai, ko nori. Tikslas skatina pradėti gyventi iš tikrųjų užuot tiesiog „stumiant“ dieną po dienos. Jis padeda atskleisti savo vidines galimybes.

Užsibrėžęs tikslą pamatai, kas yra įmanoma. Kiekvienas sėkmingas žingsnis jo link stiprina pasitikėjimą savimi, kiekviena įveikta pakopa padeda suprasti, ką iš tikrųjų sugebi, ir veda į naujas pergales bei laimėjimus.

Norėčiau pasidalinti keletu savo pastebėjimų, kurie galėtų  pagelbėti siekiant užsibrėžtų tikslų.

* Suteik savo tikslams kuo daugiau tikslumo ir konkretumo.

* Užsirašyk galutinius jų įgyvendinimo terminus.

* Apsvarstyk, kokias tarpines užduotis teks atlikti siekiant savųjų tikslų.

* Kokias kliūtis turėsi įveikti?

* Kokių asmenų pagalbos Tau prireiks?

* Ko reikės išmokti?

* Koks bus apdovanojimas?

* Nepamiršk, kad  kuo aiškesni bus Tavo tikslai, tuo labiau jie domins Tavo protą.

* Dažniau peržiūrėk savuosius tikslus, taisyk juos, jei reikia, o svarbiausia – kuo daugiau apie juos galvok.

 

Linkiu sėkmės!

Psichologė Danguolė Veršekienė