Ugdymo karjerai seminarai Vilniaus inžinerijos licėjuje

Licėjuje kovo 14 dieną žurnalo ,,Reitingai“ vyr. redaktorius Gintaras Sarafinas ir žurnalistė Jonė Kučinskaitė visą dieną vedė seminarus I–II klasių gimnazistams ir vyresnių klasių mokinių tėvams, konsultavo IV gimnazinių klasių moksleivius karjeros klausimais. Seminaro pavadinimas – „Ugdymas karjerai: kaip mokyklos galėtų padėti mokiniams rinktis karjerą“. Gintaras Sarafinas akcentavo, kad prieš stojamuosius egzaminus daugybė jaunuolių ir jų tėvų negirdi darbdavių pareiškimų ir nusiskundimų, kurie liejasi per televiziją, iš interneto portalų, iš spaudos, kad mums stinga inžinierių, chemikų, gamybos technologų, energetikos specialistų, suvirintojų, informatikų, maisto technologų, slaugytojų, veterinarų ir daugybės kitų profesijų atstovų. Šios informacijos dauguma nemato, tačiau būtent į tai reikėtų kreipti didelį dėmesį.

Lektoriai supažindino mokinius su karjeros pasirinkimo etapais ir kokių klaidų reikėtų vengti planuojant savo ateitį. Seminaro metu lektoriai pabrėžė, kaip svarbu patiems mokiniams ieškoti informacijos apie juos dominančias specialybes, studijų programas. Informacijos internete šiais laikais labai daug, tad žurnalistai nurodė svarbiausius šaltinius, kurie yra patikimi ir kuriais galima remtis.

  • Studentų registras – jame galima matyti, ką studijuoja jaunimas.
  • Lietuvos darbo birža – joje pateikta, kokių profesijų atstovai daugiausia ieško darbo.
  • Mosta (Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centras) – ten galima rasti profesijų, aukštųjų mokyklų ir atskirų studijų programų vertinimus.

Keletas paskaitos nuotrupų

Renkantis profesiją svarbūs 4 dalykai:
50 proc. – ko nori pats žmogus;
17 proc. – įsidarbinimo galimybės;
17 proc. – būsimas atlyginimas;
17 proc. – tėvų, mokytojų, draugų ir vadinamojo ,,šešėliavimo“ įtaka.

  • Nereikia remtis nebeaktualiomis profesijomis (pavyzdžiui, fotografo, turizmo vadybininko), nes dabar kiekvienas sau yra fotografas ar turizmo vadybininkas.
  • Šiuo metu iš 135 tūkst. studentų vadybą studijuoja 26500, teisę – 10600.
  • Vaikams, kol jie baigs mokyklą, reikėtų spėti susipažinti su 12 skirtingų profesijų (kiekvienoje gimnazijos klasėje pažinti po 3 profesijas). Tai gali būti ir darbas vasarą, ir savanorystė, ir ,,šešėliavimas“, ir darbo praktika.
  • Vilkyškių pieninėje dirba 126 skirtingų profesijų, kurioms reikia aukštojo išsilavinimo, atstovai.
  • Net jeigu baigdamas mokyklą jaunuolis nieko nenori, jam reikėtų įsivaizduoti save po 10 metų (ar parašyti sau laišką): ką galėtų būti baigęs, kuo dirba, ar turi šeimą, ar keliauja, kiek uždirba, kur gyvena ir pan.
  • Gaila, kad kiekvienas žmogus išnaudoja tik ketvirtadalį savo galimybių.

Karjeros rinkimosi nuoseklumas

  1. Interesai
  2. Gebėjimai
  3. Realybė (kokios galimybės mokytis, įsidarbinti, gauti ne minimalų atlyginimą, dirbti užsienyje ir pan.)

Jei prie kiekvieno punkto galima rašyti pliusą – ta profesija tinkama.

Ugdymo karjerai koordinatorė Loreta Dirsienė

Skip to content