Palietę lietuvių kalbą rankomis

VGTU inžinerijos licėjuje visą savaitę veikė edukacinė  paroda „Paliesk lietuvių kalbą rankomis“, kurią mielai bibliotekai paskolino Lietuvių kalbos institutas. Paroda, kurią aplankė apie 400 vaikų, pristatė svarbiausius lituanistikos ir kalbotyros pasiekimus, supažindino su lietuvių kalbos istorija, atskleidė jos išskirtinumą ir vietą pasaulio kalbų kontekste.

Parodos ekspoziciją sudaro unikalūs, interaktyvūs eksponatai – kalbos žaislai, leidžiantys kiekvienam paliesti kalbą rankomis ir pačiam pajusti jos savitumą.

Mokiniai domėjosi indoeuropiečių kalbų medžiu, leidžiančiu susipažinti su gausia indoeuropiečių kalbų įvairove, atskleidžiančiu, kurios šeimos kalbomis pasaulyje kalbama daugiausia, kurios kalbos jau išnykusios, kaip šiame kontekste atrodo lietuvių kalba.

Ypač smagiai pradinukai ir kiek vyresni (penktokai ir šeštokai) dėliojo šviečiančius eksponatus (akis ir muses), kurie leido  pažinti vaikams lietuviškų žodžių atitikmenis kitose pasaulio kalbose.  O simbolinį žodyną vartė itin susidomėję – šviečiančiuose ekraniukuose jie galėjo pamatyti kai kurių žodžių kilmę, kurie žodžiai buvo pasiskolinti iš kaimynų, sukurti žymių asmenybių ar neseniai kalbininkių pasiūlyti visuomenei.

Ypač netikėtas buvo antspaudų su lietuviškąją abėcėle dėliojimas. Spausdami savo vardus vaikai sužinojo apie lietuviškų raidžių kilmę. Nelengvai sekėsi ir magnetukų, t. y. lietuviškų žodžių, dėliojimas ant Europos žemėlapio. Vaikams netikėta buvo, kiek daug lietuviškų žodžių nukeliavo į kitas Europos  kalbas.

Bibliotekininkės šiek tiek supažindino ir su tarmėmis, šiuolaikiniais kalbininkų siūlomais naujais žodžiais, dažniausiomis lietuvių kalbos raidėmis, užsieniečių patirtimi mokantis lietuvių kalbos.

Mokiniai, palietę lietuvių kalbą rankomis, išėjo iš bibliotekos didžiuodamiesi savąja unikalia lietuvių kalba.  Bibliotekininkės dėkoja mokytojoms, kurios sudomino vaikus šia paroda ir, žinoma, Lietuvių kalbos institutui, paskolinusiam tokią įdomią parodą.

Rasa Praninskienė

Skip to content